Dry brushing - suché kartáčování - proč ho musíte vyzkoušet?

Co je dry brushing?

Metoda dry brushing je naprosto jednoduše masáž kartáčem “nasucho”. Tato péče představuje skvělý způsob, jak dosáhnout krásné a zdravé pokožky a zároveň prospět zdraví. Suché kartáčování je původně ájurvédský rituál, který mimo jiné zahrnoval očistu celého těla speciálním štětinovým nástrojem. Taková forma péče o tělo v poslední době získává na oblibě, protože přináší spoustu výhod, a přitom není nijak nákladná. Pojďme tedy probrat vše, co potřebujete vědět, pokud chcete zkusit zapojit dry brushing do své zkrášlující rutiny. 

 

Proč do toho jít ?

Masáží kartáčem především zlepšíte tok lymfy a stimulujete krevní oběh. Pomůžete tak tělu zbavit se nežádoucích toxinů, navíc například po ránu příjemně prohřejete celé tělo. Kartáčováním zpevníte pokožku a podpoříte boj proti celulitidě. No a jste-li šťastnou majitelkou hladké pokožky bez pomerančové kůže, jistě oceníte, že dry brushing funguje také jako prevence. Pravidelná masáž stimuluje syntézu kolagenu a elastinu, to jsou ony kouzelné látky odpovědné za pružnost a vitalitu. Dále takové ošetření působí jako tělový peeling a odstraňuje odumřelé kožní buňky. Kartáčování totiž vyhlazuje texturu pokožky, což začnete vnímat prakticky ihned, nejpozději po několika málo procedurách. Zároveň je po důkladném brushingu pokožka lépe připravena vstřebat veškeré aktivní látky, kterými o ni dále pečujete. Máte-li problémy se striemi nebo zarůstajícími chloupky po holení, pak bude suchý kartáč Vašim skvělým spojencem. I proti těmto nežádoucím kožním projevům pak platí výše zmíněný preventivní efekt. K tomu všemu ještě přičtěme významnou výhodu - v klidu svého domova nahradíte chemickou kosmetiku a drahé lázeňské procedury za jeden jediný kartáč.

 

Který je ten pravý?

Nejdůležitější částí kartáče, na kterou by se Váš výběr měl rozhodně soustředit, jsou štětiny. Rozhodně se vyhýbejte syntetickým vláknům a volte přírodní a měkké štětiny. To je důležité zvláště pokud se suchým kartáčováním začínáte nebo pokud máte citlivou pokožku. I ostřílení dry brusheři Vám ale potvrdí, že měkkými štětinami nic nezkazíte a více ovlivníte spíše vlastní intenzitou a tlakem na kůži. Po takové masáži by pokožka rozhodně neměla být rudá nebo dokonce poškrábaná. Mějme na paměti, že se má jednat o příjemnou až meditační proceduru, ne o sadistické sdírání z kůže. Rostlinná vlákna jsou obvykle tvrdší a ostřejší, takže při koupi kartáče rozhodně pátrejte po původu štětin. Je také žádoucí, aby měl kartáč madlo, díky kterému pro Vás bude mnohem snazší kartáčovat hůře dostupná místa, jako jsou záda. Nezapomínejme také na péči o kartáč samotný. Jednou za čas je pak vhodné kartáč namočit do čisté vody s pár kapkami oleje z čajovníku nebo jiné přírodní desinfekce a nechat volně oschnout štětinami dolů.

Připravte se, pozor, brush!

Na samotnou masáž Vám stačí pouhých pět až deset minut času. Většinou se kartáčování provádí ráno pro povzbuzení nebo naopak večer pro relaxaci. Na kartáč určitě není vhodné příliš tlačit, aby nebyla kůže podrážděná, více zde rozhodně neznamená lépe.

Důležité je vědět, že se tahy kartáčem vedou směrem k srdci. Začněte dlouhými tahy od kotníků ke kolenům a postupujte výš ke stehnům a hýždím. Následuje masáž bříška a trupu krátkými tahy stále ve směru k srdci, přičemž oblast žaludku se navíc projede krouživými pohyby proti směru hodinových ručiček. Pak přijdou na řadu paže, které se kartáčují nejprve od hřbetu ruky k lokti a pak výš k ramenům, takto nejprve po vnější a poté stejným způsobem i po vnitřní straně. Hrudník a horní část zad se masírují od ramen dolů. Na závěr se jen krátce a lehce promasíruje dekolt, na obličej se velký tělový kartáč rozhodně nepoužívá.

Zní to jako poněkud složitý návod, ale sami se přesvědčíte, že veškeré tahy kartáčem provádíte vlastně naprosto přirozeně tak, jak je to Vašemu tělu příjemné. Po skončení masáže si dopřejte sprchu a Vaše obvyklé ošetření těla vyživujícím olejem či mlékem.

Dejte mu kartáč!

Dry brushing rozhodně není jen výsadou žen. Jedná se o 100% genderově neutrální záležitost a máme ověřeno, že takový kartáč si dá líbit každý muž.

Pokud tedy chcete svým blízkým darovat něco pro podporu jejich zdraví, krásy a vitality, zkuste předat nadšení z dry brushing metody dál. Je to prosté a přitom vysoce efektivní, navíc z přírodních materiálů. Právě takové dárky jsou ty nejlepší.