Esenciální oleje: vše co potřebujete vědět

Esenciální oleje (neboli éterické) jsou přírodní rostlinné extrakty, které se pro své terapeutické vlastnosti používají po staletí. V posledních letech se staly velmi oblíbenými díky jejich použití v aromaterapii a produktech osobní péče. V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o esenciálních olejích, včetně jejich použití, výhod a preventivních opatření.

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou koncentrované rostlinné extrakty získané parní destilací nebo lisováním za studena. Říká se jim „esenciální“, protože obsahují esenci rostliny, ze které jsou extrahovány, včetně jejích vůní, chutí a léčivých vlastností. Esenciální oleje lze použít z různých důvodů, včetně aromaterapie, péče o pleť, péče o vlasy a relaxace.

 

Benefity esenciálních olejů

Esenciální oleje mají mnoho zdravotních i jiných výhod, včetně:

Úleva od stresu a úzkosti: některé esenciální oleje, jako je levandule a heřmánek, mají uklidňující vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit stres a úzkost.

Zlepšení spánku: esenciální oleje, jako je levandule a kadidlo, mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku a pomoci při nespavosti.

Úleva od bolesti: některé esenciální oleje, jako je mátový nebo libavkový olej, mají analgetické vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest.

Posílení imunitního systému: některé esenciální oleje, jako je tymiánový olej a tea tree olej, mají antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci posílit imunitní systém a zabránit infekcím.

Pomoc při respiračních, virových nebo bakteriálních onemocněních: eukalyptus pomáhá při rýmě nebo kašli, ravintsara při virových onemocněních.

Pročištění a dezinfekce vzduchu, boj proti zápachu: výborně poslouží esenciální oleje s obsahem citrusů - grapefruit, mandarinka, pomeranč. 

 

Jak používat esenciální oleje?

Esenciální oleje lze použít různými způsoby, nejběžnější jsou:

Aromaterapie: rozptýlení vonných molekul do vzduchu pomocí aroma difuzéru. Doporučené dávkování: 2 - 5 kapek do 100 ml vody. Začínáme 2 kapkami, podle potřeby přidáváme. Difuzér nenecháváme zapnutý dlouhodobě. Doporučuje se max. 20 minut, po usazení vonných molekul zase 20 minut. 

Místní aplikace: aplikace přímo na pokožku pomocí nosného oleje (masážní nebo jakýkoliv rostlinný olej). Doporučené dávkování: 2 % esenciálního oleje, 98 % nosného oleje (vždy je dobré řídit se doporučením u konkrétního esenciálního oleje)

Přímá inhalace: několik kapek nakapat na kapesníček nebo přidat do misky s teplou vodou. Doporučené dávkování: 2 - 5 kapek na 1,5 l vody. Začínáme 2 kapkami, podle potřeby přidáváme. Inhalujeme alespoň 10 min.

 

Podrobnější informace o použití esenciálních olejů si přečtěte v článku: Jak používat esenciální oleje?

 

Bezpečnostní opatření při používání esenciálních olejů

Přestože esenciální oleje nabízejí mnoho zdravotních výhod, je důležité při jejich používání dodržovat určitá opatření:

1. esenciální oleje před aplikací na pokožku vždy nařeďte. Použijte nosný olej, abyste se vyhnuli alergickým reakcím. Můžete si také předem udělat test - jelikož je naneste malé množství zředěného esenciálního oleje do loketní jamky a po 24 hodinách toto opakujte. Pokud ani poté nezaznamenáte dráždivou reakci, můžete použít esenciální olej i na ostatní místa na těle (vyjma sliznic). Doporučené dávkování je 2 % esenciálního oleje, 98 % nosného oleje. Vždy je třeba si toto ověřit u konkrétního esenciálního oleje.

2. při použití v difuzéru se nevystavujte vdechování vonných molekul dlouhodobě. Stačí každou hodinu max. 20 minut.

3. vyhněte se používání esenciální olejů u kojenců, těhotných žen, lidí s vážnými onemocněními, astmatiků a epileptiků.

4. difuze esenciálních olejů v místnosti, kde jsou také zvířata, by jim podle výzkumů neměla nijak zvlášť škodit, začněte však s menším množstvím. Pokud u zvířete pozorujete změnu chování, přestaňte esenciální oleje v difuzéru používat. Nevystavujte zvíře vonným molekulám dlouhodobě. 

5. před spánkem vypněte difuzér min. 30 minut před ulehnutím.

6. vždy se před použitím ujistěte, že je daný olej vhodný k účelu, ke kterému jej hodláte použít.

 

Esenciální oleje jsou přírodní rostlinné extrakty s mnoha zdravotními přínosy. Mohou být použity v aromaterapii, péči o pleť, péči o vlasy a relaxaci. Při jejich používání je však důležité dbát na preventivní opatření, aby nedošlo k nežádoucím účinkům. Pokud uvažujete o použití esenciálních olejů pro léčebné účely, doporučuje se poradit se s kvalifikovaným aromaterapeutem, který vám poradí.

 

Související články:

Jak používat esenciální oleje?

Druhy aroma difuzérů - jaký si vybrat?

Pročištění vzduchu pomocí aroma difuzéru - jak na to?