Nebulizér, aroma difuzér nebo osvěžovač vzduchu: jaký je rozdíl a jaký si vybrat?

Ať už chcete relaxovat, pročistit vzduch, navodit klidný spánek, zlepšit dýchání nebo posílit imunitu či zlepšit náladu, difuze éterických olejů vám s tímto může pomoci. A jaký difuzér se nejlépe hodí vašim potřebám?

Aroma difuzér s nebulizací

Toto zařízení je ideální k silné difuzi. Esenciální oleje se ničím neředí, jsou rozprašovány do vzduchu velmi koncentrovaně. Používá se do větších prostor, např. hotelových hal, relaxačních a wellness center. V tomto zařízení nejlépe vyniknou vlastnosti a účinky esenciálních olejů. Nevýhodou může být vyšší cena a slyšitelný provoz. Ale záleží na přístroji. 

 

Aroma difuzér ultrasonický s nádržkou na vodu

U tohoto typu přístroje se esenciální oleje nakapou do nádržky s vodou. Vůně je tak méně koncentrovaná a je tedy vhodnější do domácností a menších prostor nebo pro osoby citlivé na vůně. Počet kapiček oleje i výběr oleje samotného závisí pouze na vás. Difuze probíhá  za pomoci jemného ultrasonického vlnění, které rozkládá esenciální oleje na extrémně malé mikročástice, aniž by je zahříval (studená mlha). Oleje si tak zachovávají původní vůni i léčivé účinky.  Bez přidání esenciálního oleje vám aroma difuzér poslouží jako zvlhčovač vzduchu. V zimních měsících usnadňuje dýchání v teplem vysušených místnostech, v létě příjemně osvěží vzduch.  Přidáním konkrétního esenciálního oleje můžete sobě, nebo vašim blízkým pomoci s různými obtížemi. Postačí pár kapek kvalitního oleje a můžete ulevit rýmě, kašli, bolestem hlavy, nebo špatnému usínání. Většina zařízení slouží zároveň i jako lampička, která podle potřeby mění svou intenzitu i barvu. Hodí se do obytných místností, dětských pokojů, jednacích místností, masážních salonů, wellness center aj. 

Prozkoumat nabídku ultrasonických aroma difuzérů

 

Aroma difuzér s filtrem

Aroma difuzér s filtrem je šikovné zařízení, které mívá více možností napájení, buď USB připojení nebo baterie. Difuzér bývá malý a vhodný i do menších prostor, včetně auta. Esence se nakape na malé plstěné polštářky (filtry), které se umístí do přístroje a pomocí malého ventilátoru jsou rozptylovány do okolního prostředí.   

Aroma lampa

Aroma lampičku zná asi každý. Jsou většinou keramické, jejich podob je nespočet a každý si vybere tu, která se mu skvěle hodí do interiéru. Esenciální oleje se nakapou do mističky s vodou, která je ze spodu zahřívána svíčkou. Vůně se do prostoru rozptyluje rychle a v dost velké koncentraci. Nevýhodou aroma lampy je to, že zahřívání esenciálním olejům moc neprospívá, ztrácí se některé jejich benefity, což je škoda. Aroma lampička není vybavena senzorem pro automatické vypnutí, když se odpaří voda, takže přiškvaření olejů v nádobce je v celém bytě ještě dlouho znát. A to nechceme :-) 

Difuzér kapilární

Difuzéry kapilární s tyčinkami ze dřeva využijete všude tam, kde není k dispozici elektrická energie. Intenzitu vůně ovlivňuje počet tyčinek v nádobce. Umožňují jemnou a trvalou difuzi v obytných i komerčních prostorech. Jsou přenosné a mohou být umístěny kdekoli. Pasivní způsob difuze umožňuje uchovat a využít plné spektrum vlastností éterických olejů.

Aromatická difuzní destička

Destička může mít mnoho podob a být vyrobena ze dřeva, sádry, kamene, nebo speciálního materiálu, který umožňuje dlouhodobou difuzi. Hodí se do menších prostor (šatna, šuplík, kancelář, toaleta, auto). Lze ji využívat do nekonečna. Některé typy fungují na principu zahřívání (max. do 40 stupňů Cesia).

Pamatujte

Esenciální i vonné oleje by měly být používány s rozumem a obzvláště tady platí, že méně je více. Nezapomínejte na terapeutické vlastnosti esenciálních olejů. Rozhodně by neměly být používány dlouhodobě jen pro ovonění prostoru. V případě skutečných potíží, kdy by mohl esenciální olej pomoci, by nemusel zabírat.

Jako vhodnou variantu k esenciálním nebo syntetickým vonným olejům doporučuji nalít do nádobky hydrolát/květovou vodu. Ta prostor příjemně ovoní, osvěží, s minimem vedlejších účinků :-)

 

Podobné články:

Jak používat esenciální oleje?

Jak pročistit vzduch pomocí difuzéru a jaké éterické oleje použít?

Esenciální oleje: vše co potřebujete vědět