Jak pročistit vzduchu pomocí difuzéru - jaké éterické oleje použít?

Jak už víme, aroma difuzéry se dají využít k různým účelům. Ať už chcete provonět interiér, zmírnit negativní emoce, neutralizovat nepříjemný pach nebo dezinfikovat vzduch od mikrobů. Pokud se chystáte pročistit vzduch a hodláte k tomu použít 100 % přírodní esenciální (éterické) oleje, výborně. Ty totiž přináší řadu zdravotních benefitů. Pojďme se spolu podívat na to, které esenciální oleje jsou k účelu pročištění vzduchu nejvhodnější.

Pročištění a dezinfekce vzduchu

Ravintsara

Má antivirové účinky, jemně provoní vzduch a zároveň ho velmi účinně dezinfikuje. Je vhodný také k pročištění vzduchu v ložnici pro dobrý spánek.

 

     Směs esenciálních olejů s ravintsarou - IMUNITA - Nobilis Tilia 10 ml

 

 

Provonění a neutralizace pachů

Zápach je většinou způsoben přemnožením škodlivých bakterií nebo kvasinek. Esenciální oleje mohou pomoci jak odstranit choroboplodné zárodky, které je způsobují, tak maskovat nepříjemné pachy. Nejúčinnější na obou frontách jsou éterické oleje z citrusů:

 

Grapefruit

 

Osvěžovač vzduchu a mikrobiální čistič. Je účinný na bakterie, roztoče, plísně a kvasinky.

 

    Směs esenciálních olejů s grapefruitem - INSPIRACE - Nobilis Tilia 10 ml

 

 

Mandarinka/ Pomeranč

Mají vynikající antiseptické účinky. Vhodné na bakterie, roztoče, plísně a kvasinky.

    Směs esenciálních olejů s mandarinkou - DĚTSKÁ - Nobilis Tilia 10 ml
    Směs esenciálních olejů s mandarinkou - HARMONIE - Nobilis Tilia 10 ml

 

Jak správně éterické oleje v difuzéru použít?

Hlavním předpokladem k tomu, aby byly správně využity všechny benefity, které esenciální oleje nabízí, je jejich difuze za studena, bez zdroje tepla. Teplo může způsobit oxidaci aromatických molekul, což nemusí být pro zdraví úplně optimální.

Do vodní nádržky v difuzéru nakapejte 2 - 5 kapek éterického oleje. Začněte napřed se 2 kapkami a podle potřeby přidejte. Nenechte difuzér zapnutý dlouhodobě, stačí 20 minut a jakmile se vonné molekuly usadí, můžete jej znovu zapnout. Pokud máte doma zvířata, difuzi je raději nevystavujte. Obzvláště kočky jsou na difuzi citrusových vůní citlivé. 

Druhým předpokladem je nepoužívat difuzér s éterickými oleji v těsné blízkosti kojenců (výjimkou je směs éterických olejů k difuzi DĚTSKÁ, která je vhodná pro miminka od 9. týdne věku), těhotných žen, malých dětí, astmatiků a epileptiků.

Také se vždy vyplatí dobře se při nákupu informovat, jak se daný olej správně používá, s jakými obtížemi může pomoci a kdy se mu raději vyhnout (např. některé druhy nejsou vhodné pro osoby s nízkým tlakem apod. ).

Více o nebezpečí při používání esenciálních olejů v difuzi si můžete přečíst zde: Jak používat esenciální oleje? 

 

    Článek: Esenciální oleje: vše co potřebujete vědět

 

   Článek: Jak používat esenciální oleje?

Jaké další výhody difuze éterických olejů přináší?

Vdechování vzduchu s přírodními aromatickými molekulami přináší potěšení nejen našemu fyzickému zdraví, ale také tomu psychickému. Molekuly s protiinfekčními vlastnostmi účinně čistí vzduch od choroboplodných zárodků a podporují imunitu. Pokud se difuze provádí správně (vhodný éterický olej, délka difuze, pravidelnost), hravě si poradí s viry, bakteriemi, roztoči či plísněmi. Difuze je vhodná jako prevence i jako vedlejší léčba při některých typech virových nebo bakteriálních onemocněních (chřipka, angína, kašel, nachlazení atd.).

Difuzí éterických olejů si můžeme pomoci také při depresi, únavě, nebo při náročných životních situacích, jako je stěhování, zkouškové období, rozchod, zármutek apod.

 

Jaký difuzér si vybrat?

Na trhu existuje velké množství různých typů těchto zařízení, od aroma lamp, do kterých se umístí svíčka až po nebulizéry, elektrická zařízení, která rozprašují vonné molekuly z olejů do vzduchu pomocí vibrací. Všechny typy aroma difuzérů a jak si správně vybrat jsme popsali v tomto článku: 

Nebulizér, aroma difuzér nebo osvěžovač vzduchu: jaký je rozdíl a jaký si vybrat?

 

   Ultrasonické aroma difuzéry

 

 

Zdroj: www.aroma-zone.fr