Skutečně nás mýdlo vysušuje více, než sprchový gel?

Jak je to s pH?

PH zdravé lidské pokožky se pohybuje v rozmezí 4,5 – 6,5, což je mírně kyselé prostředí. PH vody je 7, což je neutrální prostředí. Mýdlo je zásadité, jeho pH se pohybuje v rozmezí 8 – 10, sprchové gely stejně tak.

Kyselé prostředí, které pokrývá naši kůži, je ochranný plášť, který obývají mikroorganismy. Ty udržují pokožku zdravou a starají se o to, aby do ní nepronikaly nebezpečné bakterie a viry. Pokud je pokožka vystavena vyššímu pH, ochranný plášť kůže ztrácí svou sílu – mikroorganismy jsou zničeny a z pokožky jsou vymývány blahodárné lipidy. Proto máme po umytí pocit, že jsme vysušení. Nicméně, lidské tělo je chytrý mechanismus a během několika minut, je schopen tento plášť zcela obnovit.

Jak je to se sprchovými gely?

Sprchovým gelům může být pH uměle snižováno (ono známé pH z reklamy 5,5). Nicméně po kontaktu s vodou se jejich pH dostává na hodnotu pH vody, tedy na 7. Tak je to také s mýdly, jejich vyšší hodnota pH je v kontaktu s vodou nižší.

Sprchové gely obsahují dále řadu přidaných syntetických zvlhčovadel a krémů, po jejichž použití máme pocit, že jsme méně vysušení. Tato vrstva chemických látek však nenutí naši pokožku k přirozené obnově, ale naopak brzdí přirozené regenerační mechanismy a v dlouhodobém horizontu mohou opravdu pokožku postupně vysoušet.

Jak je to s mýdly?

Po umytí mýdlem (nutno zmínit, že se zde bavíme o přírodním ručně vyrobeném mýdle, ne konvenčním „mýdlem“ zakoupeným v drogerii, které mýdlem není, je to čisticí prostředek) je sice pokožka krátkodobě vystavena zásaditému prostředí, ale nic nebrání její přirozené regeneraci. Mýdla obsahují řadu čistých přidaných složek (oleje a másla, bylinkové maceráty, výluhy a další přírodní složky), které pokožce velmi prospívají. Vždy je možné po umytí pokožce ihned dodat lipidy kvalitním rostlinným olejem. Tím se zabrání nepříjemnému pocitu „vysušení“ bez narušení přirozené obnovy mikroflóry.

Platí to pro všechny?

Každá pokožka je jiná a každé trvá jinak dlouho, než se po umytí vyrovná její pH. Každá je také jinak odolná. Sprchové gely i mýdla jsou produkty, které se ředí vodou a na pokožce zůstávají jen chvíli. Proto používání ať už jednoho, nebo druhého produktu není pro pokožku zásadní. Používání přírodních tuhých mýdel má však oproti sprchovým gelům onu přidanou hodnotu, jako je umělecká ruční práce, ekologický dopad (zero waste) nebo třeba podpora malých řemeslných výrobců, kteří do každého kousku vkládají svou radost a lásku :-).