SLOW LIVING - co to přesně znamená?

Máte stres? A mohla bych ho vidět?

Pojem stres se v různých variantách dostal do našeho slovníku, do našich životů a do našich myslí. Je tu s námi odjakživa, jen dnes je jaksi všudypřítomný, obvyklý, možná dokonce malinko trendy. Okolní svět se rychle mění, jsme vystaveni vysokému tlaku na výkon. Co je dnes jasné, zítra neplatí. To vše působí negativně na psychiku, chytré lidské tělo vyplavuje stresové hormony a z akutního problému se stává chronický. A chronický stres je bez pardonu zabiják. Zabiják těla i duše, vztahů, krásy, no zabiják se vším všudy.

Poznejte svého nepřítele

Zkuste nahlas vyslovit slovo stres. Co slyšíte? A co cítíte? To slovo zní tak nepříjemně, zle, toxicky, až to jednoho vyčerpává. Jak rezonuje toto slovo v naší mysli, tak zároveň působí na naše tělo. Ostatně jako vše, co si ke svému tělu pustíme. Vše, čemu jsme ochotni věnovat pozornost, čím jsme ochotni se zabývat, co prožíváme. Právě v ochotě se ale skrývá jednoduché kouzlo. Pokud si totiž uvědomíme, že o všem výše zmíněném rozhodujeme my, máme vyhráno. Můžeme se stresem pracovat, nenecháme se jím pohltit, ochromit, snad ho dokonce umíme přetvořit v něco hodnotného. Stres totiž může být vskutku přínosný, pokud tedy netrvá dlouho a neopakuje se příliš často.

Pomalu...

Naše mysl má opravdu velkou moc, jen my na ni v běhu všedních dní občas zapomínáme. Představte si, že si ráno v klidu vychutnáte šálek dobrého čaje nebo kávy, místo abyste začali den čtením zpráv v mobilu, tabletu, počítači. Klidně sedíte, možná posloucháte příjemnou hudbu, možná je všude ticho. Zkuste si to, zpomalte a prožijte intenzivněji běžné okamžiky dne. Dopřejte si SLOW LIVING a vpusťte tento světový fenomén do všech oblastí Vašeho života.

…a ještě pomaleji

Co že si to máte dopřát? Možná je zde lépe ptát se po tom, co si máte odpustit, co vynechat a čeho se vzdát. SLOW LIVING je o zpomalení, vychutnávání, prostém bytí. V tom všem je uchována nepopsatelná radost a klid. My všichni jsme součástí přírody a jak víme, moudrá příroda nikdy nespěchá. Proč bychom tedy měli spěchat my? Nemusíme, protože vše co máme, je přítomný okamžik. Dělejme věci pomaleji, smysluplněji a s větší chutí. Žijme s přírodou a v přírodě, neplýtvejme, opravujme, ochraňujme a vystačme si s tím málem, a přitom tím nekonečným mnohem, které příroda nabízí. Metoda SLOW LIVING je celý životní styl, nebojte se ji pustit do své mysli a začněte si ji užívat.

Historické okénko

Vlastní myšlenka SLOW LIVING vznikla u jídla, jak je obvyklé, potrava těla je úzce spjata s potravou duše. Jistý Carlo Petroni přišel v Itálii osmdesátých let s protikladem k fast food a jal se praktikovat principy slow food, tedy umění vychutnávat si místní produkty a obnovit kulturu stolování. Hnutí slow food brojilo nejen proti rychlému občerstvení, ale obecně proti překotnému stylu života, který přinesla moderní doba. Přenesme se ale z Itálie do Japonska, kde se pro SLOW LIVING hojně užívá pojem “ukino”. Vyjadřuje omezení stresu, stabilní duševní kondici, zdravý život. Po celém světe dnes vycházejí knihy i časopisy, které se tomuto fenoménu věnují. SLOW LIVING dalo vzninkout odnožím jako slow reading, nedílnou součástí je slow fashion a slow beauty.

Plná mysl, plný život

Rychlejší neznamená (navzdory scénářům některých akčních trháků a textům spousty diskotékových hitovek) vždy lepší. Většina z nás touží ve svém nitru po vcelku prostém, udržitelném a smysluplném životě. SLOW LIVING tyto touhy naplňuje do puntíku. Praktikovat tuto metodu z ničeho nic se může zdát poněkud krkolomné, pro někoho nepřirozené. Ale jako vše důležité v našem životě, i zpomalení potřebuje řád. Jak tedy zpomalit tempo každodenního životního shonu? Kouzlo plného vědomí, tedy mindfullness Vám pomůže začít. Zkuste se plně soustředit na přítomný okamžik, uvědomujte si, čemu věnujete svůj čas. Uznávám, zní to jako nějaká ezo mantra, ale věřte, že kouzlu SLOW LIVING může propadnout i skeptický realista. Klidnou mysl a zdravý život přece ocení každý napříč povahovým, profesním či prostě lajfstajlovým spektrem.

Ponořte se

SLOW LIVING je o hloubce, o naší ochotě žít hlubší život v souladu s přírodou, s planetou, s ostatními a především se sebou samými. Věnujte se svému tělu i mysli, hýčkejte se, nebojte se doslova rozmazlit, podpořte svou přirozenou krásu. Vychutnávejte si dlouhou koupel plnou vůní, připomeňte si uvolňující pocit teplé vody obklopující Vaše tělo, relaxujte, dopřejte si své soukromí, vyzkoušejte nové koupelové rituály a vytěžte z nich maximum. Dovolte si propadnout kouzlu SLOW BATH a zařaďte takovou koupel do svého života, stane se samozřejmostí, možná nezbytností. Chvíle odpočinku ve vaně s úžasnou vůní přírodních mýdel dokáže mnohé. Nejprve uklidní tělo i mysl po dlouhém dni, poté zažene chmury, nakonec povzbudí a dodá potřebnou výživu a sílu. Ne, opravdu se nejedná o hodinu v terapeutickém křesle u psychologa, ale o kouzlo SLOW BATH ve Vaší vlastní koupelně. Stačí jen vědět, jak na to. Ale o tom zase jindy…